Kandydat na Burmistrza Komitetu Wyborczego Wyborców Pieńsk Nowoczesny


Janusz Pawul


    Nazywam się Janusz Pawul. Mam 53 lata. Ukończyłem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2012 r. pracuję w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu, gdzie jestem dyrektorem.

Lubię ludzi i rozmowy z nimi. Moją pasją jest dziennikarstwo, komunikacja społeczna i samorząd. Chcę zmieniać nasze miasto i gminę! Chcę, żeby żyło nam się tutaj lepiej. Ale nie potrafię tego zrobić sam. Chcę zaproponować zmiany i wprowadzać je w życie wspólnie ze wszystkimi Mieszkańcami!

 

 

Zdecydowałem się kandydować na Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk oraz Radnego Rady Miejskiej w Pieńsku, żeby mądrze zajmować się sprawami samorządu.

 

WEDŁUG MNIE, DZIŚ NAJWIĘKSZE WYZWANIA TO:


1. Zmiana mętnego układ władzy, przez który decyzje dotyczące wszystkich nas nie są transparentne i nie przynoszą korzyści naszej społeczności, a jedynie nielicznym.  

 

2. Poprawa pracy urzędu gminy i pozostałych gminnych instytucji. Urzędy są dla ludzi, nigdy odwrotnie! Powinniśmy być w nich obsługiwani szybko i kompetentnie. Jednym z kryteriów przyjmowania do pracy w samorządowej administracji powinna być także znajomość języków obcych, w tym języka naszych sąsiadów.

 

3. Otwartość i dialog z mieszkańcami. Tylko rozmowa, wymiana informacji, a nawet ścieranie się na argumenty może przynieść konstruktywne rozwiązania i dobre decyzje dla gminy. Dlatego tak ważne jest uruchomienie konsultacji społecznych, w ramach których każdy mógłby się wypowiedzieć na tematy związane z funkcjonowaniem gminy.

Wzorem innych samorządów powinien zostać utworzony budżet obywatelski, dzięki któremu to mieszkańcy sami będą decydować o realizacji inwestycji/zadań/potrzeb w ich okolicy.

Konieczne jest także zintensyfikowanie dialogu z organizacjami społecznymi i stowarzyszeniami: wędkarze, seniorzy, zespoły ludowe, koła gospodyń... powinny zawsze mieć pewność wsparcia ze strony samorządu.

 

4. Bezpieczeństwo.

  • Funkcjonowanie policji w naszej gminie pozostawia dziś wiele do życzenia. Trzeba to zmienić. Można to zrobić poprzez lepszą współpracę z komendą powiatową/wojewódzką i reagowanie na potrzeby policji (w tym także finansowe), ale też rozliczanie jej pracy i wymaganie efektów.
  •  Bezpieczeństwo to sprawny gminny monitoring i stanowisko do jego obsługi i reagowania.
  • Bezpieczna gmina to przemyślane rozwiązania związane z ruchem drogowym, właściwe oznakowanie i oświetlenie ulic, dróg i przejść dla pieszych.
  • Bezpieczeństwo to sprawnie funkcjonujące Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego i oszacowane, zmagazynowane i gotowe do użycia w razie potrzeby zasoby na wypadek klęsk żywiołowych, pandemii, czy wojny.
  •   Bezpieczeństwo to także ochotnicze straże pożarne, które powinny mieć stabilne finansowanie i wsparcie we wszelkich inicjatywach rozwojowych.

5. Transport i komunikacja. Należy przywrócić możliwość dojazdu do siedziby gminy i powiatu publicznym transportem drogowym. Trzeba dokonać przeglądu połączeń kolejowych i dostosować rozkład jazdy i rodzaje pociągów do potrzeb mieszkańców.

Rośnie liczba samochodów - koniecznością staje się powiększenie ilości bezpiecznych i oświetlonych miejsc parkingowych.

 

6. Komunikacja transgraniczna. Powinniśmy podjąć starania o budowę drogowego przejazdu granicznego do Niemiec, a dopóki ta inwestycja nie zostanie zrealizowana, poszerzyć możliwość korzystania z naszej kładki pieszo-rowerowej także o pojazdy osób dojeżdżających do pracy.

 

7. Estetyka gminy. Ruiny GOWO, huty Polam, huty Znicz, stacja PKP nie mogą więcej straszyć! Ich właściciele muszą zostać zobligowani do zadbania o swoje nieruchomości. Dotyczy to także terenów z posadowioną na nich infrastrukturą energetyczną/gazową.

Należy stworzyć system zachęt dla wspólnot mieszkaniowych, dzięki którym elewacje pieńskich kamienic byłyby systematycznie odnawiane.   

 

8. Czystość gminy. Miasto i miejscowości wokół powinny wyglądać schludnie. Każdy powinien zacząć od siebie i swojego otoczenia, a o resztę zadba gmina.

Dzikie wysypiska muszą zniknąć, a ci którzy je tworzą zostaną wyłapani i ukarani.

Nie chcemy mieć brudnych ulic? Ustawmy na nich kosze na śmieci, które będą systematycznie opróżniane przez służby miejskie.

 

9. Edukacja. To banał, ale jakże prawdziwy: edukacja to przyszłość naszych dzieci i naszej gminy. Nie ma mowy o likwidacji szkół. Jeśli zmiany to takie, które usprawnią proces nauczania. Szkoły muszą mieć dobrą bazę lokalową i środki na nowoczesne formy edukacji, a nauczyciele szansę na rozwój zawodowy. Stworzymy system gminnych stypendiów dla najbardziej uzdolnionych uczniów.

 

10. Otwarcie na inwestorów. Nasza gmina ma świetną lokalizację i potencjał. Mamy dawną hutę Nysa, którą wreszcie trzeba odpowiednio wykorzystać. Należy wrócić do planów i analiz już istniejących, pozyskać fundusze i zamienić popadającą w niebyt, zabytkową hutę w nowe centrum nowoczesnego miasta.

 

11. Pomoc lokalnym przedsiębiorcom. Miasto żyje, gdy tętnią życiem sklepy, kawiarnie, niewielkie zakłady usługowe. Samorząd powinien pomagać małym przedsiębiorcom poprzez system ulg i zachęt w czynszach, lokalnych opłatach i podatkach. W trosce o rozwój lokalnych firm, zarówno samorząd jak i podległe mu jednostki, powinny dokonywać zakupów u lokalnych dostawców.

 

12. Mieszkalnictwo. Gmina jest zbyt biedna, by samodzielnie budować mieszkania komunalne. Trzeba oszacować zapotrzebowanie, poszukać partnerów i uruchomić budownictwo czynszowe. Należy stworzyć pulę dostępnych, uzbrojonych i niedrogich działek budowlanych, by wszyscy ci, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i związać swoją przyszłość z gminą, mieli gdzie się wybudować.

 

13. Jakość i trwałość gminnych inwestycji. Wszystkie przedsięwzięcia zrealizowane przez samorząd powinny nam służyć na lata. Muszą mieć dobrze przygotowane, realne projekty, które potem będą sumiennie realizowane. Drogi nie mogą pękać po pół roku, a tynki odpadać ze ścian! Właściwy nadzór nad samorządowymi inwestycjami powinien być i będzie absolutnym priorytetem!

 

14. Ochrona zdrowia w naszej gminie pozostawia sporo do życzenia. Tymczasem samorząd jest zobligowany ustawowo i ze wszech sił powinien dążyć do jak najlepszej organizacji opieki zdrowotnej dla mieszkańców, obejmującej m.in. profilaktykę onkologiczną, łatwy dostęp do lekarzy specjalistów oraz bezpłatną opiekę stomatologiczną, zwłaszcza dzieci.

Potrzebne jest także systemowe rozwiązanie problemu braku transportu dla osób niepełnosprawnych, np. poprzez zakup specjalistycznego samochodu lub zawarcie odpowiedniej umowy z wyspecjalizowanym w tej działalności podmiotem, czy to społecznym, czy gospodarczym.

W ramach posiadanych przez gminę narzędzi internetowych (strona www, BIP) powinna zostać uruchomiona giełda sprzętu rehabilitacyjnego i specjalistycznego dla osób chorych i niepełnosprawnych, dzięki której łatwiejsze stanie się pozyskanie potrzebnych urządzeń i wyposażenia.

 

15. Ochrona środowiska to nie kaprys. To konieczność!

- Samorząd powinien i będzie wspierał wszelkie inicjatywy mieszkańców oraz korzystał z programów rządowych mających na celu poprawę bilansu energetycznego budynków oraz ograniczenie tzw. niskiej emisji.

- Zielona gmina! To nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów, a także dbałość o te, które już mamy na klombach, gminnych skwerach i w parkach.

- Ochrona środowiska to także ochrona krajobrazu i racjonalna wizja przyszłej lokalizacji dla farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

- Należy dążyć do usprawnienia selektywnej zbiórki odpadów, w tym poprawić funkcjonowanie PSZOK-u.
- Konieczny jest też przegląd i reorganizacja systemu odbioru i transportu śmieci do Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich i Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu, w tym głównie pod kątem kosztów tego zadania.

 

16. Sport i rekreacja. Zmodernizowany stadion - brawo! Trzeba teraz sprawić, by był właściwie wykorzystywany. Jego utrzymanie kosztuje na tyle dużo, że ma on służyć nie tylko piłkarzom, ale i całej naszej społeczności.

Działające na terenie gminy kluby sportowe powinny mieć pewność finansowania i wsparcie dla ich rozwoju. 

Zapuszczone, zaniedbane place zabaw powinny odzyskać swoją publiczną funkcję tak w mieście (m.in. dawny plac zabaw przy ul. Bolesławieckiej) jak i w pozostałych miejscowościach gminy.

 

17. Kultura. Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku znów będzie po prostu domem kultury. Jego oferta musi być dostosowana do potrzeb i aspiracji mieszkańców oraz do ich możliwości finansowych. Dom kultury jest własnością wszystkich mieszkańców gminy i wszyscy powinni mieć do niego równy, otwarty dostęp. Dni Miasta powinny mieć odświeżoną formułę i nie być jedyną dużą imprezą kulturalną w roku. 

 

18. Turystyka. Mieszkamy w pięknym miejscu na skraju Puszczy Zgorzeleckiej i Borów Dolnośląskich. Pokażmy to innym!

- Punkt informacji turystycznej i wypożyczalnia sprzętu sportowego - uruchomione w ramach projektu „Przygoda z Nysą” - muszą lepiej działać. Mają służyć mieszkańcom i tym, którzy chcą wypoczywać w naszej gminie. Mają inicjować i organizować wspólnie z domem kultury, szkołami i klubami sportowymi imprezy rekreacyjno-sportowe (spływy Nysą, rajdy rowerowe), a wypożyczany sprzęt musi być zabezpieczony odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi przed zniszczeniem!

- Turyści, którzy chcieliby do nas przyjechać korzystając z publicznych środków transportu, nie mogą się bać wysiadać w Pieńsku! Obskurna stacja PKP i miejsce przystanku autobusowego przy niej muszą zmienić wygląd! Podobnie ulica Łużycka, która jest drogą dojazdową do naszej kładki pieszo-rowerowej.

- Gmina Pieńsk musi w końcu stać się „przejezdną’ częścią magistrali rowerowej Odra - Nysa (spod Gór Izerskich nad Morze Bałtyckie), Sieć bezpiecznych ścieżek rowerowych nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców powinna być wygodną i bezpieczną alternatywą dla transportu samochodowego.  

 

19. Promocja. Reklamujmy się pięknem naszej gminy, ale też naszymi tradycjami szklarskimi. Przemysł hutniczy to nie zło konieczne, a nasze dziedzictwo. Chwalmy się nim!

 

20. Współpraca transgraniczna. Do niemal wszystkich wymienionych wyżej zadań powinniśmy znaleźć partnerów po drugiej stronie Nysy Łużyckiej, która nie powinna nas dzielić, a łączyć.

 

 

 

#DWUDZIESTKA_PAWULA

 

Kandyduję na Burmistrza Miasta i Gminy Pieńsk oraz na Radnego Rady Miejskiej w Pieńsku z 6. Okręgu Wyborczego obejmującego ulice: Akacjową, 8 Dywizji Wojska Polskiego od nr 1 do 11 oraz 15 i 17, Kasztanową, Ojca Michała Tomaszka od nr 1 do 9A, Staszica, Hutniczą od nr 11 do 27 i Zgorzelecką od nr 1 do 18.